Muzykoterapia – jak działa i jakie korzyści z niej płyną?

maj 4, 2021 | Motywacja

W dzisiejszych czasach zaobserwować można stale rosnący trend, promujący tryb życia, który wiąże się z nadmiarem obowiązków, gonitwą za lepszym jutrem, a także nadmierną ilością stresu. Skutkuje to coraz częściej różnego rodzaju zaburzeniami, a nawet traumami, które mogą przerodzić się w poważne choroby. Niezwykle istotne jest dbanie o własne zdrowie psychiczne, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u terapeuty. Coraz częściej można spotkać się z innowacyjnymi metodami różnorodnych terapii. Wyróżnia się wiele form leczenia, a jedną z nich jest terapia poprzez muzykę. Jak działa muzykoterapia? Odpowiedź można znaleźć na to pytanie poniżej!

Czym jest muzykoterapia?

Muzykoterapią określa się dziedzinę medycyny, w której stosuje się muzykę jako formę leczenia różnego rodzaju schorzeń występujących u człowieka. Wpływa także na funkcjonowanie osób, które borykają się z zaburzeniami, zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi. Zajęcia terapeutyczne z zakresu muzykoterapii, mogą być prowadzone zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Terapia dobierana jest indywidualnie, w zależności od zaburzeń, z jakimi boryka się pacjent, a także jego własnych potrzeb.

Jak działa muzykoterapia?

W muzykoterapii najważniejszym czynnikiem jest środek oddziałujący, czyli muzyka, lub dźwięki. W zależności od tego, na jaki charakter zajęć się zdecydujemy, wyróżnić można:

 • muzykoterapię aktywną, w której chory stosuje czynny udział poprzez śpiewanie lub granie na różnego rodzaju instrumentach;
 • muzykoterapię receptywną, w której chory osiąga ukojenie poprzez słuchanie muzyki i relaksację.

Muzykoterapią nazywa się zajęcia, w których może uczestniczyć każdy, niezależnie od wieku i poziomu intelektualnego. Umiejętności z zakresu muzyki są równie nieistotne, bowiem w terapii nie chodzi o naukę tych czynności, a odnalezienie spokoju, który jest niezbędny do funkcjonowania.

Co daje muzykoterapia?

Leczenie muzyką oraz dźwiękami stosuje się przede wszystkim w dziedzinie psychiatrii. Sprawdza się ona u osób, które borykają się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, takimi jak:

 • nerwica;
 • depresja;
 • stany lękowe;
 • zespół stresu pourazowego;
 • nerwica natręctw;
 • zaburzenia snu.

Dla osób, które zmagają się z wyżej wymienionymi zaburzeniami, muzykoterapia ma zbawienny wpływ. Przy regularnym stosowaniu odpowiedniej muzyki, można zauważyć u chorych:

 • rozluźnienie i uspokojenie;
 • zmniejszenie dolegliwości bólowych;
 • poprawę nastroju;
 • aktywizację różnego rodzaju emocji;
 • poprawę jakości snu;
 • zmniejszenie napięcia mięśni;
 • zwiększenie komfortu psychicznego.

Regularne uczęszczanie na muzykoterapię, pozwala także nieśmiałym osobom otworzyć się na innych, bowiem na zajęciach uczą się wyzwalania własnych emocji i potrzeb. Poprzez muzykę, taniec, czy śpiew, są w stanie zrozumieć, czego najbardziej potrzebują. Muzykoterapię stosować można u każdego, niezależnie od wieku. Sprawdzi się zarówno u dzieci, jak i seniorów.

Zbawienne efekty muzykoterapii

O niesamowitych skutkach, jakie może przynieść muzykoterapia, wiedziano już od zarania dziejów. Muzyka, taniec i śpiew, były niezwykle istotne w każdej kulturze, lecz świadomość o tym, jak pomocna może być, jest zbyt niska. Wraz z rozwojem technologii, rozwija się także medycyna dotycząca zaburzeń psychicznych, a co za tym idzie – coraz częściej można spotkać się z taką formą terapii. Oddziałuje ona na wiele różnych obszarów w mózgu człowieka, dzięki czemu ma ogromny wpływ na funkcjonowanie w codzienności i umiejętność radzenia sobie z problemami. Sytuacje trudne dotykają każdego, lecz nie każdy wie, ile radości i ukojenia może przynieść mu muzyka.

Dobór muzyki, a muzykoterapia

Wybór odpowiedniej muzyki jest podstawą prawidłowo przeprowadzonej terapii. Nieumiejętne dobranie muzyki może spowodować całkiem odwrotny skutek. Muzyka, którą najczęściej wybierają specjaliści, to muzyka spokojna i klasyczna, dzięki której łatwiej jest osiągnąć pacjentowi upragnione efekty. Spokój i relaksację przynoszą też łagodne dźwięki. Unika się szybkiej, a także nowoczesnej muzyki, bowiem po jej zastosowaniu, zaobserwowano u pacjentów znaczne pogorszenie nastroju.

Muzykoterapia jest wdzięczną formą terapii, która może pomóc choremu w rozwiązaniu różnego rodzaju problemów. Jest niezwykle pomocna dla dzieci, które mają trudność w wyrażaniu własnych emocji, lecz nie tylko. Odnajdzie się w niej każdy, kto posiada zaburzenia na podłożu psychicznym, niezależnie od wieku, czy też sytuacji życiowej. Zbawienne skutki działania takiej formy terapii znane są od wieków, a ciągły rozwój dziedziny, pozwala na to, aby docierała do większej liczby osób, które jej potrzebują. Muzykoterapię można zalecić każdemu, a jej formę dobiera się indywidualnie, w zależności od problemu, z jakim boryka się chory. Jej zastosowanie niesie ze sobą ogrom pozytywnych skutków, a najważniejszym z nich, jest poprawa komfortu i życia chorego.

W naszym Ośrodku Terapii Uzależnień NEFO cyklicznie przeprowadzamy muzykoterapię poprzez warsztaty bębniarskie, które redukują stres u osób uzależnionych.

Przeczytaj również:

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Dla osoby uzależnionej, decyzja o podjęciu leczenia często bywa bardzo trudna. Jest to po części związane z utrwalaniem się w procesie uzależnienia mechanizmów obronnych. Według teorii psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy, wraz z postępem...